تاریخچه سس مایونز

تاریخچه سس مایونز

سس ماینوز در هر خانه و رستورانی پیدا می شود و یکی از رقیبان سر سخت سس کچاپ

سس ماینوز در هر خانه و رستورانی پیدا می شود و یکی از رقیبان سر سخت سس کچاپ می باشد که مردم این چاشنی فوق العاده را همراه با ساندویج ها و سالاد ها می خورند عده ای دیگر این سس را در خانه درست می کند و با اضافه کردن ادویه ها و دیگر مواد به  مواد اولیه چاشنی فوق العاد ای را تهیه می کنند. اما افراد کمی هستند که می دانند تاریخچه سس مایونز به کشور فرانسه بر نمی گردد.

تاریخچه سس مایونز

شاید تا به حال شنیده باشید که تاریخچه سس مایونز به کشور فرانسه بر میگردد ولی این یک تصور اشتباه است که حتی در کشور فرانسه نیز رایج است دیگر کشوری که این ادعا را دارد جزیره ای کوچک در اسپانیا به نام منورکا است که دلایلی منطقی برای اثبات این ادعا دارد و این ادعا چیزی نیست جز اسم آن در واقع در این کشور، بزرگ ترین شهر ماهون (mahon) نامیده می شود مایونز (Mahon-aise) هم به معنای ماهونی می باشد. در تاریخ آشپزی می گویند که در تاریخ قرن 1700 این سس در جزیره به وجود آمده و زمانی که فرانسوی ها بر خاک این شهر یعنی ماهون مسلط شدند برای شادی و پایکوبی تدارکاتی دیدند و سر آشپز این جشن که به طعم چاشنی های خاص علاقه داشت و به دنبال آن می گشت در این شهر با این سس فوق العاده آشنا شد اما در تاریخ این خلع وجود دارد که آیا خود سرآشپز این طعم فوق العاده را به همراه ترکیب روغن و تخم مرغ به وجود آورده یا آنکه این سس را از اهالی ماهون یادگرفته است و بعدا با خود به کشورش فرانسه برده است.

اگر زادگاه سس مایونز را کنار بگذاریم یک امر مسلم است که هیچ کشوری به غیر از فرانسه در گسترش محبوبیت این غذا نقشی نداشته و فرانسوی ها با این کارشان خدمت بزرگی به جامعه آشپزی کردند. مهاجران فرانسوی این چاشنی را همراه خود به کشور های مختلف می بردند و باعث رشد محبوبیت آن شدند و در حال حاضر در هر کجای جهان سالاد ها و ساندویج های خود را با سس ماینوز لذت بخش تر میل می کنند. مایونز به یکی از رقیبان اصلی سس کچاپ تبدیل شده است تا جایی که بعضی از طرفداران آن در غذاهایی مانند سیب زمینی سرخ شده هم این سس را استفاده می کنند.

ترکیبات سس مایونز

شاید برایتان جالب باشد که این سس به اختصار سس مایو هم می گویند. ترکیبات این سس روغن، زرده تخم مرغ و سرکه است البته بعضی افراد به جای سرکه از آبلیمو استفاده می کنند. البته اگر همانطور که شاید قبلا امتحان کرده باشید با افزودن مواد و ادویه های دیگر به این سس مزه فوق العاده ای می بخشد. همانطور که گفته شد در تهیه این سس از زرده تخم مرغ استفاده می شود و رنگ مایونز شما می تواند به جای سفید به زرد کمرنگ هم متمایل باشد اما متاسفانه این سس برای افرادی که کلسترول خون دارند توصیه نمی شود چرا که در ترکیبات آن روغن و زرده تخم مرغ استفاده می شود.

 

Pin It

Leave a Comment