خواص سس کچاپ

خواص سس کچاپ

امروزه کمتر کسی پیدا می شود که در خانه اش سس کچاپ یا همان سس گوجه فرنگی یافت

امروزه کمتر کسی پیدا می شود که در خانه اش سس کچاپ یا همان سس گوجه فرنگی یافت نشود زیرا این چاشنی یکی از مهم ترین افزودنی پیتزاها و پاستاها می باشد که مردم عاشق این دو غذا هستند. ولی اگر فکر می کنید که این سس فقط به عنوان یک چاشنی به کار می رود در اشتباه هستید چرا که این سس علاوه بر آنکه در دستور های غذایی به کار می رود خواص درمانی نیز دارد. اگر شما جزء کسانی هستید که خواص این سس را نمی دانید یا کسانی هستید که جهت رژیم غذایی تان لازم است، خواص سس کچاپ را بدانید این مقاله را از دست ندهید.

خواص سس کچاپ

کالری پایینی دارد

اگر جزء آن دسته از افرادی هستید که برای سلامتی‌تان ارزش قائل هستید و به کالری مواد مصرفی‌تان توجه می کنید باید بدانید که سس کچاپ کالری کمی نسبت به دیگر سس ها دارد و می تواند در جدول برنامه غذا های مصرفی شما جایگاهی کسب کند تا بتوانید از این سس خوشمزه استفاده کنید.

خطر ابتلا سرطان پروستات را کاهش می دهد

شاید برایتان جالب باشد که سس کچاپ دارای لیکوپن بالایی می باشد و همانطور که می دانید این عامل باعث می شود که خطر ابتلا به سرطان پروستات کاهش یابد در آخر باید بگویم که کچاپ به طور شگفت انگیزی خطر ابتلا به پروستات را کاهش می دهد.

چربی پایین دارد

اگر رژیم غذایی دارید و نمی توانید به علت چربی از سس های خوشمزه استفاده کنید بدانید که در میان خانواده سس ها، سس کچاپ پایین ترین چربی را دارد و شما می توانید در دوران رژیم غذایی از این سس استفاده کنید تا هم به رژیمتان صدمه‌ای وارد نشود و هم از غذا های مصرفی تان را با این چاشنی خوشمزه کنید.

خاصیت های سس کچاپ

خاصیت های سس کچاپ

خطر ابتلا به سرطان سینه را کاهش می دهد

همانگونه که در نکته مربوط به سرطان پروستات گفتیم این سس لیکوپن بالایی در خود دارد و همانگونه که باعث کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات است در زنان باعث می شود خطر ابتلا به سرطان سینه کاهش یابد.

تحلیل استخوان ها را کند تر می کند

شاید باورتان نشود که این بار هم پای لیکوپن در میان است. ماده لیکوپن می تواند از فرایند پیر شدن و تحلیل استخوان‌ها را کندتر کند. در واقع این ماده با رادیکال های آزاد مبارزه می کند تا حفظ سلامتی استخوان ها و عدم تحلیل‌شان را سالم کند.

ویتامین C

یکی از ویتامین هایی که سس کچاپ در ساختار گوجه فرنگی خود جای داده ویتامین C است از مزایای ویتامین C می توان به شاداب تر شدن و تمیزی بیشتر پوست اشاره کرد.

افزایش باروری در مردان

شاید باورش برایتان سخت باشد اما این بار هم پای لیکوپن در میان است چرا که لیکوپنی که در سس گوجه فرنگی وجود دارد بر اساس مطالعات متخصصین و نظر آنان باعث افزایش باروری در مردان می شود.

ویتامین A

گوجه فرنگی به غیر از اینکه ویتامین C دارد حاوی منبع سرشار و مفید ویتامین A است برهمگان روشن است که ویتامین A باعث افزایش قدرت بینایی می شود و برای افزایش قدرت چشم باید از موادی استفاده کنید که دارای ویتامین A باشد در ضمن این ویتامین توانایی این را دارد که با تباهی لکه زرد مبارزه کند.

کاهش کلسترول

شاید باور نکنید اما سس کچاپ کالری و چربی پایینی دارد که باعث می شود سطح کلسترول خون پایین بیاید و شما یک قلب سالم داشته باشید اگر برایتان سوال شده است که چرا سس کچاپ دارای کالری و چربی کمی است باید بدانید که همانطور که قبلا اشاره کردیم این سس لیکوپن دارد و لیکوپن باعث می شود چربی ها نتوانند در رگ ها اکسید شوند.

Leave a Comment